Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

2018-01-02
Ile prądu zużywa pompa ciepła?

  

Wysoka efektywność energetyczna pomp ciepła jest ich największą zaletą. Parametr ten określa współczynnik efektywności COP, który dla najlepszych urządzeń powinien wynosić między 3,5 a 5,5. Wybierając wspomniane urządzenie grzewcze, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ten wskaźnik. Im będzie wyższy, tym pompa ciepła będzie potrzebowała mniej energii do wytworzenia ciepła.
Z artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest współczynnik COP, a czym SCOP?
 2. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, chcąc ogrzewać dom pompą ciepła?
 3. W jaki sposób obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła?


pompa ciepła umieszczona w przedpokoju

Świadomość właścicieli domów jednorodzinnych w sprawie ogrzewania rośnie z roku na rok. Wielu z nich nie chce przechodzić obojętnie obok zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym. Nie bez znaczenia są również coraz wyższe ceny prądu, gazu i innych paliw, jakie wykorzystywane są do ogrzewania domu. Decydując się na montaż pompy ciepła, jej użytkownicy będą mogli zrezygnować ze starannego wyliczania zużycia paliw i związanych z nimi kosztów. Energooszczędna pompa ciepła sprawi, że opłaty za energię cieplną spadną do minimum. Warto zatem zastanowić się nad tym, ile prądu zużywa pompa ciepła i czy będzie to dobre rozwiązanie?

Co to jest współczynnik COP, a czym SCOP?

Jeśli zastanawiasz się, czy zakup pompy ciepła będzie dobrym rozwiązaniem i jednocześnie porównujesz urządzenia oferowane przez różnych producentów, pamiętaj, że parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest COP (współczynnik efektywności pompy). Chcąc go obliczyć, należy wziąć pod uwagę stosunek zużycia prądu do ilości wytworzonego ciepła. Dla przykładu — jeśli COP wynosi 4, wówczas zużycie 1 kW energii elektrycznej pozwoli wytworzyć 5 kW energii cieplnej.

Kolejnym współczynnikiem, obok którego nie można przejść obojętnie, jest SCOP, czyli efektywność średnioroczna. Chcąc poznać jego wartość, należy wziąć pod uwagę stosunek energii cieplnej, jaka została dostarczona do domu, do ilości energii elektrycznej, którą zużyto do jej wytworzenia w ciągu całego roku. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć wartość wspomnianych parametrów, niektórzy producenci udostępniają specjalne kalkulatory, które znacznie ułatwiają to zadanie.

pompa ciepła zamontowana na zewnątrz budynku

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, chcąc ogrzewać dom pompą ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła stworzono na bazie wysokiej jakości instalacji, co sprawia, że są precyzyjne i wydajne. Na jakie czynniki warto zatem zwrócić uwagę, aby upewnić się, jak wygląda koszt ogrzewania pompą ciepła?

Chcąc sprawdzić wydatek energetyczny, należy wziąć pod uwagę nie tylko efektywność średnioroczną, ale ilość ciepła, jakiej budynek potrzebuje w ciągu roku. Drugi z czynników uzależniony jest od wielkości domu, ilości osób oraz pozostałych urządzeń, które do prawidłowego działania potrzebują energii elektrycznej.

Jeżeli właścicielowi domu zależy na dokładnych obliczeniach, warto wziąć pod uwagę także miejsce, w którym znajduje się budynek, jak jest docieplony oraz czy posiada prawidłowo wykonaną wentylację. Nie bez znaczenia będzie także informacja, czy wyposażono go w klimatyzację, czy nie.

Pamiętaj także o czynnikach, które będą miały bezpośredni wpływ na ilość energii elektrycznej, jaką do prawidłowej pracy wykorzysta pompa ciepła. Należą do nich przede wszystkim:

 • określone w specyfikacji warunki, w jakich powinno działać urządzenie;
 • rodzaj zastosowanej w budynku wentylacji (grawitacyjna lub mechaniczna);
 • ilość ciepłej wody, jaka jest potrzebna w domu, by domownicy mogli z niego komfortowo korzystać;
 • zadana temperatura wody, do jakie ma być podgrzana ciecz.

Należysz do osób, którym zależy na jak najniższych rachunkach za energię elektryczną? Połącz zatem wybraną pompę ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem powierzchniowym, np. podłogowym, a także zastosuj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację).

Wybór pompy ciepła — co wziąć pod uwagę?

Jesteś na etapie wyboru pompy ciepła? Zastanawiasz się nad tym, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby urządzenie pobierało jak najmniej prądy? Przed zakupem pompy ciepła, określ najpierw:

 • jaka temperatura będzie optymalna dla Ciebie i pozostałych domowników;
 • wysokość temperatury wody, jaka ma płynąć w kranach.

Pamiętaj, że zakładane wyżej temperatury powinny być tymi, które po montażu pompy ciepła, faktycznie będą ustawione w domu.

panel sterowania naściennego oraz aplikacja w telefonie do sterowania pompą ciepła

W jaki sposób obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła?

Jeśli znasz już wartość parametru SCOP, a także zapotrzebowanie domu na ciepło, możesz bez problemu obliczyć ilość prądu, którą pompa ciepła zużyje do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W tym wypadku wystarczy, że podzielisz wartość ilości ciepła, jakiej budynek potrzebuje przez współczynnik efektywności średniorocznej (SCOP) pompy ciepła.

Wynik, który uzyskałeś wystarczy pomnożyć przez cenę 1 kW energii elektrycznej. Pozwoli Ci to oszacować koszt, jaki poniesiesz, jeśli zdecydujesz się na montaż pompy ciepła.

Autor: Aneta Wojtczak

pompa ciepła umieszczona przy drzwiach tarasowych

Przeczytaj także:

pixel