Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie rozwiązanie wybrać: pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe?

2017-11-15
Jakie rozwiązanie wybrać: pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe?


Każdy inwestor, który stoi przed wyborem źródła ogrzewania domu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to proste zadanie, bez względu na to, czy dopiero buduje dom, czy stoi przed modernizacją starego budynku. Wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie, najczęściej biorą pod uwagę koszty, jakie będą musieli ponieść w związku z inwestycją — mowa tutaj nie tylko o cenie zakupu i montażu wybranego rozwiązania, ale także o wysokości comiesięcznych rachunków. Coraz częściej do głosu dochodzi także wpływ wybranego urządzenia na środowisko naturalne. Dlatego też większość inwestorów zastanawia się nad tym, czy wybrać pompę ciepła, czy może ogrzewanie gazowe. Mając na uwadze, że podjęcie ostatecznej decyzji nie należy do najłatwiejszych, dziś porównamy te dwa rozwiązania i postaramy się odpowiedzieć na pytanie — które rozwiązanie będzie lepsze — pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe?
Z artykułu dowiesz się:

 1. W jakich sytuacjach pompa ciepła okaże się lepszym rozwiązaniem?
 2. Kiedy warto wybrać ogrzewanie gazowe?


kaloryfer

Nie da się ukryć, że wybór odpowiedniego źródła ogrzewania nie jest prosty. Chodzi nie tylko koszty, jakie trzeba ponieść, ale także o świadomość, że system grzewczy będzie pracował przez wiele lat, a jego wydajna i ekonomiczna praca będzie wiązała się z prawidłowym doborem urządzenia grzewczego. Dlatego też jeszcze na etapie projektowania domu warto przemyśleć czy wybrać pompę ciepła czy ogrzewanie gazowe?

W jakich sytuacjach pompa ciepła okaże się lepszym rozwiązaniem?

Pompy ciepła to nowoczesne i bezobsługowe urządzenia, dzięki którym można ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę użytkową. Wybierając odpowiedni model, użytkownik może także liczyć na chłodzenie wnętrza latem. Pompa ciepła to rozwiązanie, które pobiera energię cieplną z otoczenia (odpowiada za to tzw. dolne źródło ciepła, które w zależności od wybranego urządzenia, pobiera energię z wody, gruntu lub powietrza). Energia jest następnie oddawana do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, a następnie rozprowadzana po budynku.

Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na wydajnym systemie grzewczym w domu jednorodzinnym. Wystarczy, że dobierzesz model o odpowiedniej funkcjonalności, a urządzenie z pewnością będzie w stanie zaspokoić potrzeby mieszkańców i pracować wydajnie.

Nie wiesz, czy w Twoim domu sprawdzi się pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Skontaktuj się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiednie parametry pompy ciepła. Pamiętaj, że te urządzenia doskonale współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem, do którego zalicza się podłogówka lub ogrzewanie ścienne i sufitowe. Pracują one najczęściej na temperaturach, które wynoszą maksymalnie 30-40°C.

Kolejnym atutem pomp ciepła, który przemawia na ich korzyść, jest to, że urządzenie jest w stanie bez problemu współpracować z istniejącymi już instalacjami, które wcześniej były podłączone do kotła olejowego, na ekogroszek, czy gaz płynny. Dobrze dobrana pompa ciepła doskonale sprawdzi się zatem w modernizowanych domach. W tym wypadku można wybrać powietrzną pompę ciepła, która doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych i jednocześnie nie wymaga dużych nakładów finansowych.

tata z synami sprawdza działanie pompy ciepła

Pompa ciepła — jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Decydując się na wykorzystanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania, warto poznać wady i zalety tego rozwiązania. Zaczniemy od atutów. Do najważniejszych należą:

 • wielofunkcyjność urządzenia — dzięki pompie ciepła można nie tylko ogrzewać pomieszczenia i ciepłą wodę użytkową. Niektóre modele są w stanie także chłodzić pomieszczenia w upalne dni;
 • bezpieczeństwo użytkowania;
 • niskie koszty eksploatacji;
 • energooszczędność;
 • możliwość ochrony środowiska naturalnego (pompy ciepła do prawidłowej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii);
 • możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub innych programów współfinansujących zakup i montaż pompy ciepła, co pozwoli znacznie zmniejszyć koszty początkowe;
 • całkowita automatyzacja instalacji grzewczej, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o zarządzanie pompą ciepła. Wystarczy na początku ustawić dokładnie parametry, aby móc cieszyć się ciepłem w domu;
 • możliwość połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką, co pozwoli obniżyć rachunki za energię praktycznie do zera;
 • długa żywotność rozwiązania — niektórzy producenci deklarują, że ich pompy ciepła są w stanie pracować wydajnie nawet przez 50 lat.

Skoro pompa ciepła ma tyle zalet, czy zatem można mówić o wadach? Okazuje się, że niektórzy użytkownicy znaleźli niewielkie mankamenty. Mowa przede wszystkim o:

 • wysokiej cenie początkowej rozwiązania — dotyczy to głównie zakupu i instalacji pompy ciepła;
 • konieczność połączenia pompy ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, które zapewni efektywną pracę urządzenia;
 • uzależnienie działania pompy od energii elektrycznej — jeśli jednak połączy się ją z systemem fotowoltaicznym, ten problem znika.

Kiedy warto wybrać ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe jest jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania domostw, obok ogrzewania paliwami stałymi. Kotły gazowe, podobnie jak nowoczesne pompy ciepła, należą do niskoemisyjnych, zautomatyzowanych urządzeń, które są w stanie zapewnić użytkownikom komfort cieplny w połączeniu z jednoczesną automatyzacją rozwiązania. Na rynku dostępne są obecnie kotły kondensacyjne, które cechuje wysoka sprawność (kotły kondensacyjne odbierają część ciepła ze spalin, które w procesie spalania paliwa odprowadzane są na zewnątrz), która przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Właśnie to różni je od tradycyjnych pieców.

sterownik kotła gazowego

Jakie wady i zalety ma ogrzewanie gazowe?

Podobnie jak przy wyborze pompy ciepła, również decydując się na ogrzewanie gazowe, należy rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

Do najważniejszych korzyści ze stosowania ogrzewania gazowego należą:

 • wysoka sprawność instalacji;
 • brak odpadów w postaci popiołu lub żużlu;
 • automatyczna praca kotła, która nie wymaga ingerencji użytkownika;
 • tania eksploatacja urządzenia;
 • możliwość połączenia kotła gazowego z ogrzewaniem niskotemperaturowym;
 • prosty i szybki montaż kotła oraz całego systemu grzewczego, który się na nim opiera;
 • ekologiczne podejście do środowiska;
 • wygodne użytkowanie;
 • możliwość wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej i innych dofinansowań na zakup i montaż kotła gazowego.

Przyglądając się wadom ogrzewania gazowego, nie można zapominać o:

 • wysokim koszcie początkowym (mowa tutaj o kupnie i montażu kotła);
 • wysokich rachunkach, które odczują właściciele budynków nieposiadających właściwej izolacji termicznej;
 • ograniczona moc kotła dwufunkcyjnego (jeśli właśnie taki wybierzesz do ogrzewania domu);
 • ograniczenia techniczne — jeśli Twój dom nie jest podłączony do sieci gazowniczej, chcąc zamontować kocioł gazowy, będziesz zmuszony zainstalować na swojej działce specjalny zbiornik, w którym będzie znajdował się ciekły gaz;
 • konieczność przeprowadzania okresowych kontroli zarówno kotła, jak i instalacji;
 • możliwość dojścia do wycieku lub wybuchu, jeśli urządzenie będzie eksploatowane w nieprawidłowy sposób.

Powyżej przedstawiliśmy istotne informacje dotyczące zarówno pomp ciepła, jak i ogrzewania gazowego. Teraz to Ty musisz podjąć ostateczną decyzję. Jeśli nadal w Twojej głowie pojawiają się wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami, którzy pracują w naszej hurtowni. Odpowiedzą oni na każde pytanie i pomogą podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Autor: Aneta Wojtczak

monety na tle domów

Przeczytaj także:

pixel