Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż kotła gazowego w domu

2018-01-02
Montaż kotła gazowego w domu


Chcąc zamontować kocioł gazowy w domu, warto wybrać odpowiedni model. To będzie połowa sukcesu, jeśli chcesz użytkować go przez wiele lat. Nie bez znaczenia będzie także prawidłowy montaż. Musisz jednak wiedzieć, że należy przejść przez kilka etapów, które mogą trochę potrwać. Jeśli jednak zależy Ci właśnie na kotle gazowym, koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Przedstawiamy w nim poszczególne etapy instalacji urządzenia, uwzględniając jednocześnie czas, jaki potrzebny jest do przeprowadzenia poszczególnych działań.
Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, chcąc zamontować w domu piec gazowy?
 2. Na co zwrócić uwagę, kupując piec gazowy?
 3. Czy do montażu pieca gazowego należy zatrudnić fachowca?
 4. Jak wygląda instalacja pieca gazowego krok po kroku?
 5. Jak długo trwa montaż pieca gazowego?


Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, chcąc zamontować w domu piec gazowy?

Prawidłowy montaż kotła gazowego wymaga odpowiedniej ilości czasu. Cały proces składa się z kilku istotnych etapów, których czas wykonania oraz stopień skomplikowania uzależnione będą od rodzaju pieca gazowego, jaki wybierze właściciel budynku.

Zanim dojdzie do końcowego montażu pieca, inwestor musi przygotować odpowiednio wnętrze, w którym ma znaleźć się kocioł. Najlepszą sytuację mają właściciele domków jednorodzinnych. Mogą oni już na etapie projektowania domu zaplanować miejsce, w którym będzie znajdował się kocioł gazowy. To właśnie w kotłowni będzie można bez obaw zamontować to urządzenie, które zostanie odizolowane od domowników.

Jeżeli nie możesz w swoim domu lub mieszkaniu odizolować kotła od domowników, upewnij się, że miejsce, w którym go zamontujesz będzie spełniało założenia, jakie spisano w przepisach budowlanych. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że kocioł gazowy będzie bezpieczny dla domowników. W wielu przypadkach właściciele domów montują piec gazowy w łazience lub kuchni, ponieważ jest to jedyne pomieszczenie, w którym znajdzie się dla niego miejsce. W takim wypadku dobrze jest wybierać gazowy kocioł z zamkniętą komorą spalania.

Bez względu na to, który rodzaj kotła wybierzesz, musisz mieć świadomość, że wnętrze, w którym będzie zamontowany, powinno mieć odpowiednią wielkość oraz dobrze zaprojektowaną wentylację. Jest to warunek konieczny, który należy bezwzględnie spełnić, jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe.

kocioł gazowy zamontowany w korytarzu przy kuchni

Na co zwrócić uwagę, kupując piec gazowy?

Jeśli wiesz już, w którym pomieszczeniu zamontujesz kocioł gazowy, pomyśl o wyborze odpowiedniego urządzenia. Na rynku jest wiele rodzajów kotłów, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej nie jest łatwe. Zanim wybierzesz ostatecznie model pieca gazowego, zapoznaj się z jego parametrami i funkcjami. Każdy inwestor powinien porównać przede wszystkim:

 • rodzaje pieców (dwu- lub jednofunkcyjne, z otwartą albo zamkniętą komorą spalania, kondensacyjny lub tradycyjny itd.);
 • wielkość pieca;
 • propozycje od różnych producentów.

rodzice bawią się z dzieckiem w mieszkaniu, w którym zamontowany jest kocioł gazowy

Czy do montażu pieca gazowego należy zatrudnić fachowca?

Kiedy wybrałeś już odpowiednie urządzenie, musisz zająć się jego instalacją. Zastanawiasz się, jak wygląda montaż kotła gazowego i kto może to zrobić? Jeżeli chcesz bezpiecznie użytkować kocioł, musisz zatrudnić fachowca, który zna poszczególne etapy instalacji. Co więcej, musi on posiadać określone certyfikaty i uprawnienia.

schemat systemu grzewczego rozprowadzonego po domu i opartego na kotle gazowym

Jak wygląda instalacja pieca gazowego krok po kroku?

Chcesz, aby montaż kotła gazowego przebiegł bez zbędnych kłopotów? Pamiętaj, że musisz przejść przez kilka podstawowych kroków. Poszczególne etapy przedstawiamy poniżej.

 1. Ustawienie kotła w przeznaczonym na ten cel miejscu.

  Jest to pierwsze i jedno z najważniejszych zadań podczas montażu kotła gazowego. Piec możesz postawić lub zawiesić. W tym wypadku trzeba pamiętać o zastosowaniu się do wszystkich wytycznych montażowych, które zawarte są w instrukcji, a także w prawie budowlanym. Mowa tutaj choćby o odstępach montażowych, czyli o zachowaniu prawidłowych odległości, biorąc pod uwagę poszczególne części kotła gazowego.

 2. Podłączenie pieca do określonych instalacji.

  Po ustawieniu pieca przychodzi czas na jego podłączenie do poszczególnych instalacji. Mowa tutaj o:

  • instalacji gazowej — która dostarcza paliwo potrzebne do prawidłowego działania pieca gazowego;
  • instalacji centralnego ogrzewania — dzięki której będzie można ogrzać wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się grzejniki albo ogrzewanie płaszczyznowe, np. podłogowe.

 3. Podłączenie pieca do przewodów.

  Jest to ostatni etap montażu kotła gazowego. Urządzenie musi być podłączone do przewodów powietrzno-spalinowych. To właśnie one pozwalają na dopływ powietrza potrzebnego do prawidłowej pracy kotła oraz na odprowadzenia spalin.


EKSPERT RADZI

Jeśli montujesz nowy piec gazowy w miejsce starego i jednocześnie nie wymieniasz rur centralnego ogrzewania, powinieneś zdecydować się na ich dokładne czyszczenie. Należy to zrobić z pomocą przeznaczonych na ten cel środków chemicznych, które pozwolą pozbyć się zalegających w rurach zanieczyszczeń. Dzięki temu unikniesz obniżenie wydajności nowego kotła gazowego.


kocioł gazowy WOLF

Jak długo trwa montaż pieca gazowego?

Czas montażu kotła gazowego uzależniony jest od wielu czynników, dlatego może być różny. Decydując się na ten krok, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jeśli instalacja urządzenia będzie przebiegała w nowym domu, cały proces mocno się skróci. Montaż kotła w modernizowanym budynku będzie znacznie dłuższy, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba będzie usunąć stare urządzenie.

Decydując się na pomoc wykwalifikowanego instalatora, możesz mieć pewność, że całe przedsięwzięcie będzie przebiegało szybko i bez problemów. Jest to ważne, ponieważ w przyszłości nie będziesz musiał obawiać się usterek, które spowodują, że konieczne będą naprawy kotła gazowego.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że montażem kotła gazowego powinni zajmować się profesjonaliści. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko dobrze dobraną automatykę kotłową, ale także odpowiedni rodzaj pieca. Tylko wykwalifikowani specjaliści są w stanie prawidłowo dobrać wymienione elementy, dlatego to do nich powinno należeć to zadanie.

Autor: Aneta Wojtczak

kocioł gazowy Vaillant

Przeczytaj także:

pixel